Printed from fritiden.seThe cabin site of Sweden
Original page: https://www.fritiden.se/en/object-vacationexchange/16574/

Hus vid havet.

Rent this lovely house with 7 beds in Beddingestrand, Skåne



SERGEANTGÅRDENS ANNEX - HUSET "VEGA":Härlig sommaridyll med kul historia i Beddingestrand på skånska sydkusten, endast några meter från vattenbrynet!
Den gamla sergeantgården på sydkustens strand var en gång skådespelarparet Hasse Ekman och Tutta Rolfs sommarparadis under ett 20-tal år. Här samlades dåtidens kändisar när det bjöds till fest i det gamla annexet "VEGA", och än idag består delar av möblemang och porslin från denna tid.
Före Ekmans tid ägdes fastigheten av en dam vid namn Rut Rasmussen som drev hundkennel på gården. Hennes livskamrat var den kände storviltjägaren Bror Blixen som tidigare var gift med Karen Blixen.
Här nere i huset skrev Bror delar av sin andra bok " Brev från Afrika". Gården som är belägen i den gamla västra delen beboddes ursprungligen av en kustsergeant och har anor från mitten av 1800-talet. Det tillhör de allra äldsta husen i Beddinge.
Det gamla fiskeläget var på 50/60-talet känt för sitt rika ålafiske och de fina stränderna gjorde orten till ett populärt ställe för stadsborna. De östra delarna räknas till ett av Sveriges största sommarstugeområden med många udda och charmiga sommarhus från 30-talet.
Huset och tomten är avskild med murar från övriga fastigheten och har en egen adress.Den vindskyddade uteplatsen i sydväst med utemöbler och grill, bjuder på strålande havsutsikt. Med 120kvm är huset rymligt och trivsamt även under regniga dagar. Ov.7 bäddar fördelade på två rum och möblerad hall. Nb: Kök med matplats, kyl och frys, spis med ugn + micro. WC med dusch och tvättmaskin. Storstuga med öppen spis, matplats, soffgrupp och TV. Wi-Fi. Rökfritt.
Uthyres veckovis. Huset ska lämnas i fullt städat skick. Byte lördagar. Tillträde kl 15. Avresa kl. 12. Husets adress är Sjövägen 13 inte 25 som Google visar där bor vi.
Priser högsäsong 9000/v.mellan, 7000/v. låg 4500/v.
Bokade veckor för tillfället är 26-32. Vi har rabatterade priser för ensamstående och pensionärer efter högsäsong! Lasse och Aniqa.

This object has these conveniences:

  • Separate bedrooms
  • TV or TV/video
  • Fireplace
  • Cooking possibilities
  • Microwave oven
  • Refrigerator/freezer
  • Washing machine and/or drying cabinet
  • Shower and/or bathtub
  • WC
  • Garden
  • Outdoor sitting area
  • Barbecue possibilities
  • Electricity/water cost included
  • Smoking indoors is prohibited

In the surrounding; distance to closest...

  • Grocery store (900 m)
  • Pharmacy (900 m)
  • Restaurant (1 km)
  • Shops (20 km)
  • Liquor shop (20 km)
  • Closest neighbour (Outside the door)
  • Ocean (50 m)
  • Beach (Outside the door)
  • Bathing place (50 m)
  • Swimming pool (1 km)
  • Bicycle rentals (1 km)
  • Mini golf (1 km)
  • Fishing (Outside the door)
  • Hiking trail (500 m)
  • Golf (1 km)
  • Train station (20 km)
  • Bus station (20 km)
  • Bus stop (600 m)

RENTAL

Size information
Beds: 7 Living area: 120 m²
Rooms: 4  
Current pricing
High season: From 9000 SEK/week
Low season: From 4500 SEK/week
Available weeks
High season: 27, 33
Always send a rental inquiry through fritiden.se to confirm that the above weeks still are available.
Let by
Lasse Texas Bender
Phone: 0708391136
Cellular: 0729621072
Email: Send a rental inquiry
Lasse Texas Bender is responsible for the entire content in this ad. The object has number 16574 and the ad is last updated 2026-04-29 17:40:51.



Book today...before it's too late!
Send a rental inquiry through fritiden.se or call the landlord
Lasse Texas Bender at 0708391136 (0729621072).


   

   

   

   


Comments from some that already have rented/exchanged

No one has rated this object yet.



See more objects at www.fritiden.se